Strona główna > Powiat > 16 XII 2010 – herb powiatu lęborskiego

16 XII 2010 – herb powiatu lęborskiego

Kilka razy pytano mnie o genezę herbu naszego Powiatu.  Poszukałem w swoim archiwum materiałów z pierwszej kadencji samorządu powiatowego. W roku 2001 Rada Powiatu Lęborskiego zajmowała się opracowaniem herbu. Dzisiejszy kształt jest wynikiem opracowania projektu przez dr. Marka Dzięcielskiego. Projekt musiał zyskać akceptację Centrum Heraldyki Polskiej i oczywiście radnych. Pamiętam, że wówczas CHP prowadziło politykę dość bezwzględnej ingerencji we wszystkie zgłaszane projekty.

Poniżej prezentuję dwie pierwotne wersje herbu powiatu lęborskiego:

Wersja dość daleka od  ostatecznej – zwraca uwagę przede wszystkim dzielenie herbu tylko na dwa pola i odwrotne ułożenie elementów, które znalazły się w wersji ostatecznej (gryfy na dolnym polu, lew na górnym).

Wersja bardzo bliska pod względem idei do ostatecznego herbu. Przede wszystkim gryf zachodniopomorski i pomorski są na osobnych polach, herb uzyskał ostateczną wersję trójdzieloną, a lew powędrował na pole dolne. O samym lwie za jeszcze wspomnę.

Wersja ostateczna.

Symbolika herbu – w górnych polach gryfy: zachodniopomorski i pomorski – jako symbol pozostawania Ziemi Lęborskiej na pograniczu tych dwóch części Pomorza. W dolnym polu lew jako nieodłączny symbol stolicy powiatu – Lęborka. Lew jest na niebieskim polu co symbolizuje czynnik hydrograficzny – Wybrzeże Bałtyku. Zwracam uwagę, że lew przedstawiony jest w innej pozycji niż na herbie Lęborka.

Oto jak M. Dzięcielski tłumaczy dlaczego „powiatowy” lew jest w pozycji stojącej: „(w herbie Lęborka) przedstawiany jest on w pozycji siedzącej, z głową odwróconą od zamku i ogonem zawiniętym między tylnymi łapami. jest to rozwiązanie najgorsze z możliwych. Odwrócenie głowy interpretowane jest jako uszczerbek, nadwyrężenie herbu. W heraldyce szlacheckiej lew z odwróconą głową zdobił herby bastardów. natomiast ogon zawinięty między tylnymi łapami jest oznaką strachu. lew może kroczyć, skakać, leżeć bądź wspinać się na tylnych łapach, ale nie siedzieć!”

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: