Strona główna > Powiat > 20 XII 2010 II sesja Rady Powiatu Lęborskiego

20 XII 2010 II sesja Rady Powiatu Lęborskiego

Jesteśmy po sesji. Dzisiaj ślubowanie złożył Grzegorz Palasz, który objął mandat po Ryszardzie Wittke i możemy pracować już w pełnym składzie. Ukonstytuowały się także dzisiaj komisje Rady, Powiat przystąpił do projektu „Moje okno na świat” o którym napisze na swojej stronie. Ustaliliśmy wysokość diet dla radnych, godziny pracy aptek i zmieniliśmy budżet na bieżący rok. Po sesji krótkie spotkanie opłatkowe w miłej, świątecznej atmosferze.

Na sesji miała miejsce bezprecedensowa sytuacja. radny E. Głombiewski (PiS) oświadczył, że uchwała z poprzedniej sesji o wyborze Przewodniczącego Rady jest nieważna gdyż kandydat na to stanowisko  – W. Walkusz brał udział w głosowaniu. Według E. Głombiewskiego opierającego się na wyroku rzeszowskiego WSA – radny nie powinien brać udziału w głosowaniu jeśli dotyczy to jego interesu prawnego.

http://prawo.gazetaprawna.pl/orzeczenia/472774,radny_nie_moze_glosowac_w_sprawach_dotyczacych_jego_interesu.html

Bardzo trudno zgodzić się z taką interpretacją przepisów – po pierwsze – wyroki SA z tego co mi wiadomo nie są w Polsce źródłem prawa, po drugie – taka interpretacja podważa wybory wszystkich władz samorządowych z ostatnich kilku kadencji, po trzecie wreszcie – kto może głosować uchwałę, która dotyczy interesu prawnego wszystkich radnych – np. w sprawie diet? Albo wyobraźmy sobie, że jest 10 kandydatów na przewodniczącego – czy Rada może przyjąć taką uchwałę w 9 osób (mniejszość składu)? Absurd. W artykule z gazety prawnej zwracam uwagę na opinię podsumowującą – zgadzam się z nią całkowicie.

Najciekawsze jest to, że radni PiS zawiadomili Wojewodę Pomorskiego, żeby sprawdził zgodność z prawem wyborów z poprzedniej sesji.

Powstał Klub Radnych „Ziemia Lęborska”. Przewodniczącym wybraliśmy Ryszarda Wentę.

 

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: