Strona główna > Powiat > 12 I 2011

12 I 2011

Niedawno minął rok odkąd Powiat Lęborski przystąpił do Stowarzyszenia Pradolina Łeby – Lokalna Grupa Rybacka. W ostatnim czasie wokół tej inicjatywy zaczyna być coraz głośniej choć w przestrzeni publicznej trudno znaleźć dokładne i precyzyjne informacje na temat celów i możliwości działania tego stowarzyszenia.

LGR to stowarzyszenia skupiające: lokalne samorządy, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców związanych z rybactwem. Każda LGR opracowała dla swojego obszaru Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich.

Gospodarka rybacka w Polsce obejmuje zaledwie 0,07 % PKB, pomysłem na jej zdynamizowanie jest Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa oraz nadbrzeżnych obszarów rybackich (oś 4)”. Do wydania jest niebagatelna kwota około 1200 mln złotych właśnie poprzez LGR. W październiku 2010 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozstrzygnął pierwszy konkurs na wybór Lokalnych Grup Rybackich, które będą dysponować środkami na realizację pomysłów zawartych w strategiach. Wśród 26 wybranych stowarzyszeń aż 7 jest z Pomorza, w tym LGR Pradolina Łeby. Nasza Grupa ma do rozdysponowania w ciągu najbliższych 3 lat kwotę 39 063 144 zł . Pojawiają się już różne ciekawe inicjatywy dotyczące głównie inwestycji turystycznych i pomysłów na zdynamizowanie lokalnego rybołówstwa.

Prawdopodobnie główną siedzibą LGR będzie Gniewino, choć prowadzone są rozmowy, aby przynajmniej część działalności mogła być prowadzona w Łebie. Spotkałem się m.in w tej sprawie wczoraj z Burmistrzem Łeby Andrzejem Strzechmińskim. W piątek spotka się on prawdopodobnie z przedstawicielami rybaków w sprawie konsultacji szczegółów. Ważne jest aby Łeba w pełni wykorzystała swoje miejsce w zarządzie LGR. Dobrze by było, gdyby udało się wygrać w konkursie na stanowisko kierownika biura przedstawicielowi naszego powiatu.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: