Strona główna > Powiat > 19 I 2011 autopoprawka budżetowa, nabór 2011

19 I 2011 autopoprawka budżetowa, nabór 2011

Dzisiaj posiedzenie Zarządu Powiatu a później Komisji Edukacji. Na Zarządzie musieliśmy rozstrzygnąć kilka kwestii, które wymagały dyskusji. Najważniejsza to autopoprawka do projektu budżetu na 2011 rok. Ostateczny kształt budżetu Powiatu Lęborskiego, który zostanie zaproponowany radzie Powiatu 4 lutego przewiduje wydatki na poziomie ok. 66 milionów złotych, dochody – ok. 63 miliony. Planowany deficyt w kocie około 3,3 mln pokryjemy przychodami z kredytu.

Wśród innych spraw warto zwrócić uwagę na decyzje dotyczące orzeczeń organizacyjnych w sprawie naboru w 2011 roku do szkół ponadgimnazjalnych. Po dyskusji Zarząd zdecydował się wpisać do orzeczeń planowane 30 oddziałów w 6 szkołach. Utrzymaliśmy dotychczasowe poziomy ilości uczniów w klasach pierwszych – dla LO i technikum – 30, dla szkół zawodowych – 34. Moim zdaniem osiągnięty kompromis w sprawie podziału klas na szkoły może zostać uznany za zadowalający, choć na pewno nie wszystkich i nie w równym stopniu. Jest to efektem niżu demograficznego, który coraz energiczniej puka do drzwi naszych szkół. Jako zobrazowanie wskażę, że były lata, gdy przyjmowaliśmy do pierwszych klas ponad 40 klas – dzisiaj 30 a w przyszłości zapewne nie więcej niż 24. Wniosek jest jednoznaczny – nasi dyrektorzy powinni agresywniej prowadzić kampanię rekrutacyjną poza Powiatem, Zarząd powinien zastanowić się nad zasadnością powołania nowych profili kształcenia, zwiększać ilość klas w LO – do których jest największe zapotrzebowanie i zastanowić się nad nowymi sposobami przyciągnięcia absolwentów gimnazjów – np. fundując im część lub całość kosztów przejazdu do szkoły.

Brakuje mi dzisiaj odpowiedzi na kilka strategicznych pytań, mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach zaproponowane zostanie forum wypracowania odpowiedzi na nie.

Na koniec trochę statystyki – w poszczególnych rocznikach w powiecie lęborskim liczba dzieci – przyszłych uczniów szkół ponadgimnazjalnych wygląda następująco:

 

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: