28 I 2011

Co kilka miesięcy przetacza się przez media fala informacji poświęconych nauczycielom. Pozornie powodem takiego zainteresowania tą grupą zawodową są przypadki indywidualnych nieprawidłowości – a to któryś dyrektor przyjdzie nietrzeźwy do pracy, a to któraś nauczycielka opowiada głupoty na lekcjach lub nauczyciel da sobie nałożyć na głowę kubeł na śmieci. Nauczyciele odbierają jednak takie zainteresowanie mediami inaczej. Najczęściej bowiem komentator „fatalnej kondycji polskiej szkoły” wyrzuca w następnym akapicie po opisie danego przypadku bardzo konkretne recepty na „uzdrowienie sytuacji” – podniesienie pensum, likwidację wakacji w wakacje itd.

Niedawno mieliśmy do czynienia z kolejnym atakiem na nauczycieli. Nie wiem już co było pretekstem, ale w kulminacyjnym momencie „Dziennik  – Gazeta Prawna” miał fantazję zamieścić artykuł, w którym czytelnik mógł się dowiedzieć m.in., że nauczyciele zarabiają 5000 brutto, a i tak nie chcą pracować za 500 złotych za godzinę.

Jak wygląda rzeczywistość? Najlepiej opisuje ją dyrektor Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie w liście do redaktora Artura Radwana z „Dziennika – Gazety Prawnej”

Szanowny Panie,

W nawiązaniu do Pana artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej chciałbym podzielić się z Szanowną Redakcją następującymi uwagami:

1.      Zgadza się, że w projektach unijnych stawki za godzinę pracy nauczyciela przewyższają wynagrodzenie za godzinę etatową. Z realizowanych przez naszą szkołę projektów
z funduszy UE nauczyciele otrzymują podobną kwotę. Nie mam absolutnie żadnych problemów z wyborem najlepszych nauczycieli do tej pracy. Jest to dla nich forma wyróżnienia, w tym finansowego i gwarancja uzyskania zakładanych, wysokich efektów
(w dniu dzisiejszym odbywają się liczne zajęcia w ramach POKL – w naszym województwie mamy ferie).

2.      Z racji zbliżającej się matury część nauczycieli umówiła się z uczniami na konsultacje, sami
z własnej inicjatywy mimo „rozpuszczenia jak dziadowski bicz…”.

3.      Proszę podać za jaką ilość godzin wynagrodzenie wynosi 500 zł. Według matematyki, aby zarobić 500 zł netto dziennie nauczyciel musiałby przepracować około 10 lekcji, brutto 8,3, przy rozliczeniu umowy o dzieło.

4.      Okres ferii ma w naturalny sposób zrelaksować zarówno uczniów jak i nauczycieli po okresie wytężonej nauki i pracy. Zakładając, że uczniowie mimo ferii chcą dalej przychodzić do szkoły mieliby w niej przebywać kolejnych 10 godzin?.

5.      Krzyczący tytuł artykułu narusza dobre imię nauczycieli. Wywołuje, ma wywołać negatywną ocenę całego środowiska. Wierzę, że w grupie 500 tys. nauczycieli zdecydowana większość rozumie swoje powinności i wykonuje sumiennie pracę, nie licząc na dodatkowe apanaże. Z chęcią skorzystaliby (tak, jak moi nauczyciele korzystają)z oferty.

Prosiłbym o nieferowanie nieobiektywnych opinii o nauczycielach. Jednocześnie zgadzam się, że są tacy, którzy są przyczyną tego artykułu. Wiem również, że takie opinie można też wyrażać o urzędnikach, samorządowcach, będąc jednocześnie przekonanym o marginesie takich przypadków jak wśród nauczycieli.

Wyczuwam w niektórych wypowiedziach chęć zastąpienia dyrektorów szkół w wypełnianiu ich obowiązków.

Prosiłbym Pana Redaktora o zachowanie daleko idącej ostrożności w ferowaniu wyroków. Chętnie służę pomocą w przypadku pojawienia się wątpliwości.

Oczekuję, że skoro taki wielki nagłówek mówi o „niedobrych” nauczycielach moje stanowisko znajdzie się w podobnym miejscu w szanowanej przeze mnie Gazecie.

 

P.S.

Oczekujemy oferty zajęć pozalekcyjnych tak dobrze płatnych, w tym dla dyrektorów. Proszę podstawić autobus – jest 30 chętnych nauczycieli do zarobienia 500 zł dziennie.

Z poważaniem,

Kazimierz Klas

Dyrektor

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

w Przodkowie

 

Reklamy
Kategorie:Polityka, Powiat Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: