Strona główna > Polityka > 31 I 2011 – rewolucja w Afryce Północnej

31 I 2011 – rewolucja w Afryce Północnej

Jesteśmy świadkami rewolucji. Przewrót, który dokonał się w ostatnich tygodniach w Tunezji a teraz objął Egipt budzi w Polsce żywe zainteresowanie. Mam wrażenie, że media poświęcają rewolucji w Afryce sporo czasu, ale nie zwracają uwagi na kilka wątków.

1. Klimat polityczny ostatnich lat – w Tunezji rewolucja była niespodzianką – tam reżim Ben Alego trzymał ścisła kontrolę nad mediami i polityką; w Egipcie wrzenie wyczuwało się w powietrzu, ludzie otwarcie żalili się turystom na Mubaraka..

2. W państwach Bliskiego Wschodu i Maghrebu przewroty w zdecydowanej większości prowadza do dyktatury cywilnej lub rządów islamistów. Nie wierzę w coś takiego jak „demokratyczny przewrót”. To naiwność wierzyć, że społeczeństwa tych rajów pójdą w stronę zachodnich modelów demokracji.

3. Na Zachodzie i w Polsce komentuje się te przewroty z nadzieją. Na czym opartą? Dla mnie to zagrożenie nadejścia fundamentalistów. Obym  się mylił.

4. Zachód jest cyniczny. Najpierw finansował obalane reżimy (Francja, nieco mniej USA), teraz poucza o przestrzeganiu demokracji. Ciekawe czy Obama podczas rozmowy telefonicznej z Mubarakiem pozdrowił dykatora od jego rodaków z Guantanamo?

5. Jeszcze w sobotę MSZ naszego kraju zapewniał, że w kurortach egipskich jest bezpiecznie. A Polacy jak banda owiec pchali się do samolotów. Ciekawe co na to ubezpieczalnie? Jak można być tak pozbawionym wyobraźni, żeby nie przewidywać możliwości zamieszek w Sharm albo Hurghadzie?

6. Obserwujmy ruchy liderów szkół koranicznych. W Tunezji są bardzo silni (o ile pamiętam większość zamachowców z 11 IX 2001 byli Tunezyjczykami), a to tylko 10 milionów ludzi. W Egipcie Bractwo Muzułmańskie jest słabsze, ale w państwie żyje 80 milionów sfrustrowanych, upokarzanych przez Mubaraka ludzi.

Na koniec dwa przykłady widomych znaków obecności dyktatorów na ulicach, które wykonałem licząc, że kiedyś będą cenną pamiątką:

Na ulicy Tunisu z Ben Alim

Mubarak w Kairze

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. 20 marca 2011 o 10:48

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: