Strona główna > Powiat > 15 II 2011 – pomysł

15 II 2011 – pomysł

Mój przyjaciel podpowiedział mi niedawno dobrą myśl.
System opieki nad osobami wymagającymi miejsca w Domach Pomocy Społecznej działa. Lepiej lub gorzej ale działa. Pytanie – czy większość ludzi o zwykłej wrażliwości wysłałaby do takiej instytucji swoich bliskich?
Wielu naszych seniorów potrzebuje pomocy. Samotność, zniedołężnienie choroba Alzheimera. Pomocy w opiece nad osobami starszymi potrzebują także ich dzieci, które pracują, nie są w stanie zawsze zapewnić opieki specjalistycznej swoim rodzicom czy dziadkom. XXI wiek wymaga od nas  stworzenia warunków godnej pomocy.
Nie tylko na Zachodzie tworzy się domy seniora stworzone na innych niż w DPS-ach zasadach. Chętny do skorzystania w nich oddaje swoje mieszkanie, otrzymuje studio z dożywotnią, profesjonalną opieką. Studio jest jego własnością dożywotnią, senior nie jest spętany regulaminem, jest u siebie. Uzyskuje szansę stworzenia takich warunków, że sam postanowi o swoim losie póki jest władny o nim decydować  i uzyskuje szansę zorganizowania swojego życia tak, żeby rodzinie oszczędzić trudnych chwil.
Pomysł jest próbą stworzenia nowych możliwości, wielu rozwiąże ten problem inaczej, niektórzy go nie zrozumieją, ale chciałbym, żeby nasz samorząd zastanowił się nad tym pomysłem. Wielu na to czeka.

Reklamy
 1. jas
  16 lutego 2011 o 07:07

  Społeczeństwo się starzeje, ludzie statystycznie dłużej żyją i opieka nad seniorami będzie coraz większym problemem. Kilka dni temu uchwalono nowa ustawę „żłobkową” liberalizującą opiekę nad maluchami. Podobne przepisy pozwalające na elastyczność powinny dotyczyć tez seniorów.

  Jakiś czas temu banki zaproponowały ofertę tzw. odwróconej hipoteki. Idea ciekawa i potrzebna. Starsi ludzie mieszkają w wielkich mieszkaniach, płacą duży czynsz, biedują a na końcu umierają. A przecież mają kapitał (mieszkanie) które mogłoby im pomóc materialnie w życiu. Emeryt podpisuje więc umowę na zbycie mieszkania i dostaje od banku co miesiąc pieniądze na życie. Gdy umiera mieszkanie jest banku, jak zrobi to szybko to część dostają spadkobiercy. Krok w dobrym kierunku, aczkolwiek recenzje specjalistów pokazują, że o wiele więcej jeszcze bank na tym korzysta niż emeryt.

  Pomysł Panie Tomku z tym patio bardzo interesujący. Gwarantuje standard opieki, a jednocześnie zwalnia mieszkania które mogłyby trafić do młodszej generacji. Opieka per saldo jest tańsza. Warto zwrócić uwagę na standaryzację i poziom opieki. Zdarzają się przecież komercyjne ośrodki opieki w których dzieje się źle, a emeryci traktowani są tam jak dojne krowy.

  Na marginesie. Kiedyś jak ktoś się chciał zabezpieczyć na przyszłość starał się o dużo dzieci. Teraz nawet to nie gwarantuje spokojnej starości…

 2. marek
  16 lutego 2011 o 23:52

  No to rzeczywiście jest problem, który w Polsce wymaga ucywilizowania. Tzw. „domy starców” w moim odczuciu w żaden sposób nie spełniają swojej roli.
  Na codzień obserwuję jak ten temat wygląda w angielskich warunkach. Na mojej ulicy są chyba z 3 lub 4 takie domy w których mieszkają dożywotnio starsi ludzie. Rzeczywiście otoczeni są stałą opieką (24 h service). Czuwa nad nimi wyszkolony personel + kontakt z lekarzem dużurnym. Trochę przypomina to hotel…
  Moje ogólne odczucie jest takie, że to rozwiązanie jest pomocne, ale przede wszystkim dla rodzin tych osób. Jest to bardzo wygodna forma. Namawia się dziadka lub babcie na zainwestowanie w taki court, do tego raz lub dwa razy w miesiącu odwiedziny i po sprawie. Problem z głowy.
  Obserwując tych ludzi widze, że nie są oni do końca szczęśliwi, sami zresztą o tym mówią, po prosty czują się samotni. Mało tego, miasto w którym mieszkam jest wręcz nazywane umieralnią dla starych Anglików. Rodziny masowo wysyłają tu swoich bliskich…
  Tak jak to w życiu bywa każdy kij ma dwa końce. Warto myśleć nad udoskonaleniem istniejącego stanu, ale zasadniczy problem pozostaje.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: