Strona główna > Polityka > 27 II 2011 – ulotka

27 II 2011 – ulotka

Widziałem rano naklejoną ulotkę pt. „Kosowo jest serbskie”. Nie wiem czy jej autorzy kiedykolwiek natkną się na mój wpis, ale chciałbym odnieść się do ogólnego jej wydźwięku. Niektóre informacje w niej zawarte są prawdziwe, zaskakuje mnie tylko jednostronne spojrzenie autorów na temat bardzo złożonej sytuacji etnicznej w Kosowie. Opowiadając się tak jednoznacznie po jednej ze stron bardzo starego konfliktu, zupełnie pomijają racje drugiej strony. W ulotce można znaleźć np. takie sformułowania „(…)<państwo> to stało się enklawą albańskich wpływów mafijnych” albo „Hashim Thaci (premier Kosowa) oskarżany o kierowanie gangiem, zajmującym się m.in. pobieraniem organów od serbskich jeńców wojennych czy nielegalnym handlem bronią”.
W obronie Serbów takie argumenty? Ja bym nie ryzykował, bo ktoś pamiętający postępowanie Serbów w dawnej Jugosławii może przypomnieć takie „gwiazdy” ich sceny mafijnej jak Arkan czy Milosevic. Nie popieram żadnej ze stron konfliktu, dla mnie równie odrażające jak pobieranie organów od serbskich jeńców jest wydłubywanie oczu Albańczykom czy obcinanie uszu Chorwatom. A z tego też słynęli serbscy oprawcy.
Nie podoba mi się to, co dzieje się w Kosowie, ale wiem, kogo interesy na Bałkanach zawsze reprezentowała Serbia. Panslawizm i inne tego typu szalone teorie XIX-wiecznych mistyków zawsze służyły Rosji. Interesy tego kraju na Bałkanach powinny być dla Polaków odległe. Nie czuję, żeby Polska była zobowiązana faworyzować jakieś państwo tylko dlatego, że jest słowiańskie. Mamy realizować naszą rację stanu.
Szkoda, że autorzy tej ulotki nie upomną się o prawa Polaków na Litwie czy na Białorusi tak, jak bronią praw Serbów w Kosowie. Szkoda też, że nie wiedzą jak Serbowie komentowali nasze wejście do NATO i UE. Określenie „zdrada”pojawiało się najczęściej. Dzisiejsze władze w Belgradzie zdają się zdecydowanymi gestami odcinać od nacjonalizmu – to też trzeba odnotować.
Reklamy
Kategorie:Polityka
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: