Strona główna > Powiat > 7 III 2011 – pierwszy poniedziałek miesiąca – dyżur w Wicku

7 III 2011 – pierwszy poniedziałek miesiąca – dyżur w Wicku

Dzięki uprzejmości Przewodniczącego Rady Gminy – Jacka Stanucha, pełniłem dzisiaj dyżur w Urzędzie Gminy Wicko.
W najbliższym czasie należy spodziewać się rozstrzygnięć w sprawie zasad finansowania opieki medycznej realizowanej w dni wolne od pracy i w godzinach 18.00-8.00 dla mieszkańców gmin Łeba i Wicko. Konkurs na to zadanie na terenie naszego powiatu wygrała firma Medi-Car z Lęborka. Zabezpieczenie w Lęborku działa dość dobrze – dużo gorzej jest w Łebie. Punkt Medi-Car w Łebie działa tylko dlatego, że władze Łeby od kilku lat dopłacają do jego funkcjonowania. Właściciel firmy stoi na stanowisku, ze bez dopłat z gmin nie opłaca mu się prowadzić punktu w Łebie. To prawdopodobne, ale:
1. Na terenie powiatu powinny funkcjonować 2 punkty obsługi gdyż powiat liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców:
Fundusz pod wpływem informacji z oddziałów wojewódzkich, że liczba dyżurujących placówek może ulec zmniejszeniu (jedna ma przypadać na 50 tys. pacjentów), zdecydował o zmianie zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie. – całość tutaj. Jak ktoś nie jest przekonany – to jeszcze lepszy argument ze strony NFZ –Finansowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie poprzez ryczałt miesięczny zależny od wielkości populacji na obszarze zabezpieczenia. Obszary zabezpieczenia świadczeń obejmować będą do 50.000 mieszkańców.  – link
W naszym powiecie zameldowanych jest 65 tysięcy osób. Firma Medi-Car powinna więc uruchomić 2 punkty bez żadnych warunków wobec gmin, trzeba jednak sprawdzić, czy przypadkiem NFZ w warunkach kontraktu nie zapisał tylko 1 punktu. Wówczas należałoby uznać, że firma Medi-Car otwierając punkt w Łebie okazuje dobrą wolę a wina leży po stronie NFZ. Taka uznaniowość nie może mieć miejsca w tak ważnej sprawie jak zabezpieczenie opieki medycznej.
2. NFZ tłumaczy, że limit 50 tysięcy to średnia przyjęta na województwo – jeśli tak – dochodzi jeszcze kwestia dostępności. Czy gminy położone najdalej od Lęborka, z najdłuższy, dojazdem do szpitala – mają dodatkowo być źle obsłużone w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej po 18.00 i w weekendy, a władze tych gmin dodatkowo płacić za to, że są na obrzeżach?
Jutro wójt Wicka spotka się z burmistrzem Łeby w sprawie ustalenia zasad finansowania punktu – myślę, że w tym roku trzeba będzie zawrzeć jakieś porozumienie o wspólnym finansowaniu – jest już za późno na ryzyko konfliktu, ale w przyszłych latach musi to być uregulowane bardziej sprawiedliwie.
W związku z wejściem w życie uchwały Rady Gminy o nadaniu nazw ulic w Charbrowie – Starostwo zrezygnuje z prawie połowy opłat za wydanie dowodów rejestracyjnych i praw jazdy
Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: