Strona główna > Polityka > 31 III 2011 – Odwracanie

31 III 2011 – Odwracanie

Odwracanie rzeczywistości oczywiście. Uprawiane przez większość mediów dzisiaj w Polsce z powodu odważnej wypowiedzi Menachema Rosensafta – radcy generalnego Światowego Kongresu Żydów. Ów pan w dość nierozważny sposób, bo bez konsultacji ze swoimi przełożonymi, postanowił zrobić COŚ w sprawie, w której polskie władze dawno już przestały robić cokolwiek.
Wiem, że mówienie o reprywatyzacji jest niepopularne, ale jeśli chcemy być państwem prawa MUSIMY uchwalić ustawę reprywatyzacyjną – chociaż na poziomie procentów realnej wartości mienia utraconego, ale inaczej nie rusza nasze wskaźniki wiarygodności.
O co chodzi? Po II wojnie światowej władze komunistyczne przejęły (znacjonalizowały) majątek niemiecki, żydowski, osób represjonowanych, ziemiaństwa itd. Całkowicie przy tym pomijając elementarną zasadę dziedziczenia. Jeśli więc np. żydowski właściciel sklepu z Łodzi został zamordowany przez Niemców, to jego sklep po wojnie mógł być przejęty przez państwo. Żyjący spadkobiercy byli pozbawieni szans o ubieganie się o ten sklep. Pytanie – czy chcemy jako cywilizowane społeczeństwo tolerować taki stan? Ja nie chcę, stąd uważam, że dzisiejsza Polska powinna chociaż w pewnym stopniu (np. 20%) wypłacić zadośćuczynienie za poniesioną krzywdę a nie uważać, że problemu nie ma. Dlatego, że szanujemy prawo własności prywatnej i związane z nią prawo dziedziczenia. Minister Sikorski odsyła osoby ubiegające się o zwrot do sądów tutaj. Opiera się to na wyliczeniu, że większość spadkobierców się nie zgłosi. Niestety jest haczyk – ci, co się zgłoszą mają w ręku potężną broń – prawo przejęcia na podstawie wyroków majątku zasiedlonego (vide sprawa z mazurskich Nart i majątku poniemieckiego). Lepiej więc, żeby Polska zrobiła to w sposób cywilizowany, niezbyt wygórowany, ale z podniesioną przyłbicą. Inaczej nasz majątek za granicą też będzie zagrożony.

Like this on Facebook

Reklamy
Kategorie:Polityka Tagi:
  1. jas
    1 kwietnia 2011 o 10:01

    Ok, prywatna własność to rzecz święta. Zapłaćmy poszkodowanym za znacjonalizowane majątki, ale pod jednym warunkiem. Niech zrobią to wszyscy, w tym Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa. Niech nam zapłacą za majątek który pozostał poza Polską po Jałtańskim rozbiorze. Wtedy będzie sprawiedliwie.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: