Strona główna > Polityka > 13 IV 2011 – Nadchodzi nasza prezydencja

13 IV 2011 – Nadchodzi nasza prezydencja

Nadchodzi nasza prezydencja w Unii Europejskiej. Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę, ale 1 lipca, gdy Polska obejmie prezydencję, będziemy już po upływie (1 maja) ostatnich okresów przejściowych – ostatnie państwa otworzą rynek pracy dla nas i cudzoziemcy bez przeszkód będą mogli nabywać u nas nieruchomości.

 

Sprawa okresów przejściowych jest dla mnie świetnym przykładem do zobrazowania naszej aktywności w UE.  Nazwałbym ja „aktywnością blokad”. W procesie negocjacyjnym „udało się” powstrzymać napływ do Polski osób, które chciałyby kupić działki czy domy. Przy tym posługiwano się w mediach fałszywymi argumentami, w których do jednego worka wrzucano przysłowiowy strach przed „powrotem Niemców” z możliwością KUPOWANIA przez obcokrajowców kamienic, domów i działek. Zachwyt nad „skutecznością” negocjatorów mieszał się ze świętym oburzeniem, że „Stara Unia” nie chce otworzyć od razu przed nami ryku pracy. A o zasadzie symetrii w dyplomacji nikt już sie nie zająknął.

7 lat później Polska ma ogromną szansę pokazać się jako kraj, który umie nie tylko blokować (niesławna koalicja z Wielką Brytanią przeciw Karcie Praw Podstawowych) ale i proponować wizję dalszej integracji Europy. Na stronie polskiej prezydencji można znaleźć informację, że naszym głównym zadaniem będzie koordynowanie kilku tysięcy spotkań. Przypomina się tam, że Traktat Lizboński zmienił zasady Prezydencji. Tak, ale dalej mamy inicjatywę podejmowania działań a pozycja gospodarza daje nam świetny handicap.

Jest w Europie sprawa, która jest odrzucana przez wszystkich jak gorący kartofel – to koncepcja dalszej integracji. trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy za 25 lat UE ma być powiększona o kolejne państwa (Macedonia, Chorwacja, Ukraina, Gruzja) czy mamy traktować integrację jako proces zacierania barier między państwami członkowskimi. To świetny moment, żeby Polska wyszła z inicjatywą – Agenda UE 2036 (by Poland). Jesteśmy państwem z ogromnym potencjałem intelektualnym – czas wrócić do rozmowy – Europa Ojczyzn czy Stany Zjednoczone Europy, bo model pośredni to prowizorka. I wyjątkowo – nie naszego autorstwa. A za 25 lat będą pamiętać, że kształt Unii zawdzięczamy Polsce, która zainaugurowała odważną dyskusję.

Like this on Facebook

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: