Strona główna > Polityka, Powiat > 5 V 2011 – Matura – festiwal absurdów

5 V 2011 – Matura – festiwal absurdów

Trwa egzamin maturalny. Dzisiaj młodzież pisała egzamin z matematyki, bo jakiś geniusz (wydaje mi się, że Jerzy Handke) parę lat temu wpadł na pomysł, że każdy maturzysta musi zdać egzamin z tego przedmiotu. Dlaczego z matematyki a nie z geografii lub historii? Tego nikt racjonalnie nie wytłumaczy, ale pan Handke jest z wykształcenia… matematykiem. Nie przekonuje mnie frazes, że matematyka jest królową nauk, bo na studiach historycznych w pierwszym semestrze można się dowiedzieć, że matematyka jest nauką pomocniczą historii. Wszystko zależy więc od pryzmatu. Tak czy inaczej – nawet jak masz głowę humanistyczną – dzisiaj musisz zdawać matematykę i już. Zdawałem swoją maturę prawie 20 lat temu – nie zdawałem egzaminu z matematyki bo wówczas nie było takiego obowiązku.

Lista największych absurdów maturalnych:
1. Maturzysta nie ma prawa otrzymać swojego arkusza do ręki w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Nie dowie się więc dlaczego dostał mniej punktów, niż mu się wydawało. Teoretycznie procedura daje taką możliwość, ale nie znam nikogo, kto dostałby swój arkusz do skopiowania.
2. Klucz odpowiedzi, do którego sprawdzający muszą podchodzić jak do wyroczni. Zero elastyczności, liczy się tylko zgodność z wzorem. Szczególnie fatalne na języku polskim.
3. Nauczyciel uczący danego przedmiotu nie może pracować w komisji z tego przedmiotu, bo pewnie – zdaniem MEN – będzie podpowiadał. Ale już może pracować na egzaminie z innego przedmiotu bo jest zdaniem Ministerstwa za głupi, żeby umieć podpowiedzieć z obcej sobie dyscypliny.
4. HIT – klucz odpowiedzi jest zmieniany w trakcie sprawdzania – egzaminatorzy niejednokrotnie dostawali wytyczne, że mają inaczej ocenić już sprawdzone prace, bo ktoś uznał, że dopuszczalna jest kolejna wersja odpowiedzi.
5. Płaca dla komisji za pracę na maturze to jeden wielki błąd. Dlaczego uznaje się, że nie wchodzi do pensum dydaktycznego, jeśli się odbywa w godzinach naszej pracy???

Reklamy
Kategorie:Polityka, Powiat Tagi: , ,
  1. Adam
  2. 7 Maj 2011 o 14:07

    Cenne uwagi z dobrego źródła. Cieszę się że za moich czasów nie było matmy, arkuszy odpowiedzi i tych pierdół. Klasyczna matura ze ściągami w kanapce.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: