Strona główna > Polityka, Powiat > 15 VII 2011 – Zmiany w organizacji służby zdrowia.

15 VII 2011 – Zmiany w organizacji służby zdrowia.

W jednym z ostatnich numerów  „Wspólnoty” z 18 czerwca 2011 można znaleźć bardzo interesujący artykuł Katarzyny Gębskiej na temat konsekwencji wejścia w życie pakietu czterech ustaw reformujących działalność służby zdrowia.

W związku z tym, że w dużej części zmiany dotyczą także służby zdrowia w naszym powiecie pozwolę sobie na przedstawienie najważniejszych punktów nowych regulacji:

1. Zrezygnowano z pojęcia zakładu opieki zdrowotnej jako podstawowej formy prowadzenia działalności związanej z świadczeniem usług zdrowotnych – pojawiają się w tym miejscu inne pojęcia (np. podmiot leczniczy, którym może być dotychczasowy ZOZ, ale także przedsiębiorca, stowarzyszenia i fundacje mające w celach statutowych odpowiedni zapis i inne).

2. Konsekwencją jest brak możliwości zakładania nowych samodzielnych publicznych ZOZ, chyba, że powstaną one z połączenia dwóch istniejących dotąd. A więc jeśli powstanie zupełnie nowy szpital – będzie musiał być on spółką.

3. Jeśli istniejący szpital będzie przekształcany w spółkę – odbędzie się to bez konieczności przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

4. Nowe ustawy nie wprowadzają obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki, jednak samorządy, które są organami prowadzącymi dla tych placówek będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Jeśli tego nie zrobią w ciągu roku, mają obowiązek likwidacji szpitala lub jego przekształcenia. Jeśli samorządy zdecydują się na przekształcenia będą mogły liczyć na umorzenia zobowiązań.

5. Pielęgniarki mogą być zatrudniane w szpitalach na kontraktach.

6. Wiele zmian pojawia się w zakresie informacji cyfrowej na temat procedur, ilości wykonywanych świadczeń, pojawia się m.in. SIM – system informacji medycznej – platforma gromadzenia informacji medycznych. Przy okazji wprowadza się także takie nowości jak identyfikatory dla… pacjentów (:))

7. Ustawy dają szpitalom prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, ale próżno szukać szczegółów opisujących co to oznacza dla ustawodawcy – czy jest możliwe na przykład normalna działalność komercyjna czy dotyczy to tylko takich sytuacji jak pobieranie opłat za poród rodzinny w szpitalu.

8. Ogromnej zmianie uległ sposób uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu lekarza i stomatologa. Studenci medycyny będą teraz kończyli państwowy egzamin lekarski lub lekarsko-dentystyczny i od razu uzyskają prawo wykonywania zawodu be konieczności odbycia stażu podyplomowego.

9. Uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny nie będzie odtąd wymagało drogi sądowej – ustawy wprowadzają możliwość ubiegania się o odszkodowanie na drodze administracyjnej.

Wnioski:

– Samorządom zmian form prowadzenia szpitali nie nakazano, ale stworzono mocną zachętę do łączenia lub przekształcenia szpitali w słabej kondycji finansowej.

– Prawdziwy sens zmian może ujawnić polityka NFZ, który utrzymując system półrocznego kontraktowania i niedoszacowania  niektórych procedur medycznych, może sam wymusić zmiany.

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: