Strona główna > hobby, Polityka > 6 VIII 2011 – dwa słowa o Powstaniu

6 VIII 2011 – dwa słowa o Powstaniu

Dla mnie sierpień zawsze kojarzył się z Powstaniem. Wśród zagadnień, które studiowałem – Powstanie Warszawskie szczególnie mnie interesowało i wywoływało wiele emocji. Minęła właśnie kolejna fala komentarzy dotyczących tamtych dni, poruszona kolejna rocznicą wybuchu. Na spokojnie spróbuję zwrócić uwagę na kilka wątków publicznego dyskursu o Powstaniu Warszawskim.

1. Coraz częściej dyskusja na ten temat sprowadza się do krytyki decyzji o wybuchu w oparciu o dzisiejszy stan wiedzy historycznej a nie o stan wiedzy Komendy Głównej AK z końca lipca 1944. Najbardziej ahistoryczne są komentarze w stylu: „Powstanie było bez sensu bo decyzja w Teheranie już zapadła”. A kto poinformował władze Państwa Polskiego o tym dyktacie mocarstw?

2. Oceny powstania nie są formułowane z uwzględnieniem wszystkich zależności, ale wybiera się zwykle tylko jeden kontekst pasujący do danej tezy. Najczęściej można to zaobserwować przy okazji analizy potencjałów militarnych.

3. Od kilku lat pojawił się także nowy, niezwykle groźny dla pamięci historycznej wątek – otóż kto dzisiaj czci Powstanie automatycznie przez część komentatorów uważany jest za zwolennika PiS-u – tak, jakby nasza historia była podzielna przez współczesny spór. W efekcie część osób wstydzi się mówić prawdę o chwale Powstania.

http://www.1944.pl/

 1. 9 sierpnia 2011 o 13:46

  Dodam więcej, ostatnio słyszałem głos stawiający na równi Aferę Smoleńska z Afera Powstania Warszawskiego. Taka teza porównawcza 🙂
  http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10150292872507417&id=678367416&notif_t=feed_comment_reply tu też nawiązała się ciekawa dyskusja o Powstaniu Warszawskim – zupełnie niechcący.
  Temat jest żywy.
  Kuba

 2. marek
  11 sierpnia 2011 o 09:30

  Dla mnie Powstanie Warszawskie zawsze będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w burzliwej historii mojej Ojczyzny. Nie trafiają do mnie argumenty o bezcelowości tych działań. Sytuacja na miejscu w Warszawie była bardzo skąplikowana a informacje dot. sytuacji miedzynarodowej docierały z opóźnieniem bądź niepełne. To samo działo się w drugą stronę. O sytuacji w Warszawie swoimi drogami donosił wywiad angielski, rosyjski i polskie dowództwo.
  Mi się bardzo podoba sosunek do Powstania presentowany przez Normala Daviedsa. Ma dystans, bo nie jest Polakiem a jednoczesnie bada powstanie w wielu aspektach.
  Co by nie mówić, nikt w Eurpoie na podobny heroiczny krok się nie zdecydował, szkoda że w międzynarodowej historii tak mało się o tym wspomina.
  Cześć i chwała Bohaterom.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: