Strona główna > Powiat > 15 IX 2011 – Gdański Obszar Metropolitalny + update

15 IX 2011 – Gdański Obszar Metropolitalny + update

Przedwczoraj gościliśmy w Lęborku Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska. Spotkał się z Zarządem Powiatu i wójtami z naszego terenu, aby porozmawiać na temat idei stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. Wysłuchaliśmy opisu idei Stowarzyszenia, porozmawialiśmy o wątpliwościach, szczególnie w kontekście doniesień prasowych o krytyce pomysłu przez Gdynię i o ewentualnym miejscu naszego Powiatu w strukturach.

Paweł Adamowicz (jest także przewodniczącym Unii Metropolii Polskich) od początku pracuje nad koncepcją GOM. Podkreśla, że ok. 75% PKB w Polsce wytwarzane jest w miastach, powstał więc pomysł stworzenia linku z obszarami, które dzisiaj nie wchodzą, ale w perspektywie mogłyby wejść, w strefę metropolii. Lębork według mnie jest naturalnym kandydatem, gdyż zawsze ciążył ku Gdańskowi. Pomysł na Stowarzyszenie przewiduje członkostwo zwykłe i wspierające. Członkowie wspierające uczestniczyć będą we wszystkich pracach Stowarzyszenia, nie będą ponosili jednak kosztów (składek). Oczywiście w przyszłości, mogliby zmienić swój status w Stowarzyszeniu – przejść na pozycję członka zwykłego lub wystąpić z inicjatywy. Każdy samorząd miałby jeden głos – nie planuje się wprowadzenia innych proporcji (terytorialnych czy ludnościowych).

Pewne obawy co do funkcjonowania Obszaru od pewnego czasu zgłaszają samorządowcy z Gdyni i Rumi, oraz niektórzy radni  Sejmiku.  O obawach można także przeczytać w gazetach – swego czasu opisał wątpliwości dr Piotr Dwojacki na łamach PDB w artykule „Województwo dwóch prędkości”.

Adamowicz podkreślił, że Stowarzyszenie nie jest celem, jest tylko etapem na drodze budowy obszaru metropolitalnego. Nie ma na celu wykorzystania samorządów, tylko zgodną współpracę. Przyznał, że lepiej byłoby, gdyby od początku w koncepcjach Powiat Lęborski był ujęty. Ustaliliśmy, że współpraca będzie kontynuowana, rozstrzygnięcia przed nami. Prywatnie życzyłbym sobie częściej tak inspirujących spotkań.

Na swoim wallu na Facebooku Paweł Adamowicz zamieścił krótką relację ze spotkania – polecam.

Uwaga – update informacji – Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny zostało dziś oficjalnie założone.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: