Strona główna > Polityka > 5 XII 2012 – Kto rządzi w Europie

5 XII 2012 – Kto rządzi w Europie

 Dzisiejszy dyżur w okręgu wyborczym spowodował, że nie miałem jeszcze okazji sprawdzić wszystkich szczegółów propozycji, którą w Paryżu ustaliła Angela Merkel. Tak, oczywiście to nie pomyłka – pani kanclerz w piątek zapowiedziała, że nie będzie euroobligacji i wymusiła na przywódcy Francji zgodę na ustępstwo.

1. Skuteczność kanclerz Niemiec budzi mój podziw. Stanęła naprzeciw Sarkozego po jego wielkim speechu w Toulonie, który naładował Francuzów energią, a następnie wybiła mu z głowy inicjatywę. Chapeau bas!

2. Euro, zdaniem Merkel jest ważniejsze niż dzisiejsza Unia – to ważna deklaracja – w końcu wracamy do porządku, w którym polityka jest wypadkową gospodarki a nie odwrotnie.

3. Kompletnie nie wiem czy mamy szansę doszlusować do „17”. Boję się, że zabraknie odwagi na deklarację, że chcemy euro. Obym się mylił, ale brak odwagi będzie ważniejszy niż wskaźniki ekonomiczne. W tym świetle widać ile wygrali Słowacy wprowadzając wspólną walutę wcześniej niż my.

4. Bardzo niepokojące jest to, że polskie propozycje zapowiedziane w Berlinie przez Sikorskiego i niedawno przesłane przez premiera ambasadorom państw Unii, zostały całkowicie pominięte z powodu, który podałem w punkcie 2. Znów nie mamy inicjatywy – Polska mogła jeszcze dłużej czekać – ostrzegałem przed skutkami bierności kilka miesięcy temu.

5. Przekroczyliśmy Rubikon – dzisiaj wiadomo, że Unia w kształcie z Maastricht już nie istnieje. Ważne, żebyśmy w nowej formule mieli jak najlepsze miejsce – trzeba się przegrupować i kontynuować integrację gdy kryzys minie.

6. Tymczasem ktoś mówi o Indianach w rezerwacie – kompromitacja PiS jest żenująca. Dołącza dzisiaj PSL mówiąc o powrocie do walut narodowych po Paryżu…

p.s. LOP na kontraktach krótkich na WIG20 do dzisiaj bardzo rosła. Po ustalenia paryskich dynamika otwieranych pozycji na grudzień zmniejszyła się kosztem marcowych. Czyli na giełdzie wyczekiwanie.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: