Strona główna > Polityka > 12 XII 2011 – Jutrzejsza rocznica + update

12 XII 2011 – Jutrzejsza rocznica + update

Jutro 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL na czele z Wojciechem Jaruzelskim. Czytelnikom mojego bloga chciałbym przy tej okazji przekazać tylko kilka refleksji zamiast rozwlekłego komentarza.

1. Szanuję historię jako naukę – wolę więc operowanie faktami, a nie publicystykę w odniesieniu do wydarzeń historycznych. Proponuję zacząć wspomnienie o stanie wojennym od książki profesora A. Paczkowskiego pt. „Wojna polsko-jaruzelska”. Autor jest autorytetem w zakresie polskiej historii najnowszej. Udowadnia, że Jaruzelski wprowadził stan wojenny, żeby utrzymać władzę, a nie, żeby ratować Polskę.

2. Jaruzelski twierdzi konsekwentnie, że gdyby nie jego atak na „Solidarność” to do Polski weszliby Sowieci. Paczkowski na podstawie dokumentów demaskuje tą tezę jako kłamstwo – owszem, Jaruzelski prosił Moskwę o pomoc, ale spotkał się z odmową.

3. Linia Jaruzelskiego musi być przez nas przyjęta jako jego linia obrony przed sądem a nie jako wersja wydarzeń historycznych. Jako osoba, która stoi za swoje czyny przed sądem oskarżony ma prawo się bronić jak chce, ale opinia publiczna nie musi temu dawać wiary.

4. Jaruzelski dzisiaj może triumfować – podobno około 50 % społeczeństwa popiera jego decyzję – traktuję to tak samo jak rzekome poparcie większości dla kary śmierci – większość coś twierdzi, ale nie zawsze ma rację.

5. Zawsze 13 XII myślę o tym, ile straciliśmy szans na rozwój w latach osiemdziesiątych. 10 lat straconych szans na postęp.

6. Ludzie tamtego reżimu jak Ciosek i Urban dzisiaj są na poziomie celebrytów a poseł od Palikota twierdzi, że dzięki stanowi wojennemu doszło do Okrągłego Stołu. Podoba mi się, że w Niemczech nikt z reżimu NRD nie jest hołubiony przez media.

6. Dzisiaj myślę, że wobec autorów stanu wojennego Polska powinna zastosować procedurę uznania ich przed sądem za winnych zbrodni na narodzie bez wymierzania kary – wolna Polska powinna okazać swoją wyższość i miłosierdzie. Nie daje chyba satysfakcji wsadzanie do więzienia ludzi sędziwych. Inną sprawą pozostaje tytuł generalski – podzielam głos wielu oficerów Wojska Polskiego, którzy nie mogą znieść nazywania dyktatora „generałem”. Uczono mnie historii, w której polscy generałowie mieli w sobie patriotyzm i miłość do swojego narodu. Nie można w jednym rzędzie wymieniać generała Okulickiego, Andersa i radzieckiego satelity.

UPDATE – Radosław Sikorski właśnie ujawnił, że Jaruzelski otrzymał za stan wojenny order Lenina od władz ZSRR. Przyjął. Tymczasem rzecznik SLD na tweeterze napisał co myśli dzisiaj jego partia pod wodzą Millera:

Tragedia…

Reklamy
 1. Adam
  12 grudnia 2011 o 21:30

  Ad 4 „…rzekome poparcie większości dla kary śmierci…” Hmmm, tu sie chyba nie zgadzamy…
  Ad 5 Wg mnie to nie „10 lat straconych szans na postęp” ale 44 lata ( od ’45 do 89′) 10 lat dawno bysmy juz nadrobili.
  Z reszta sie zgadzam.
  PS Dodalbym jeszcze z pare punktow, ale najwazniejszy z nich bylby chyba nt zwyklej sprawiedliwosci. Ci, ktorzy ucierpieli najbardziej w stanie wojennym to najczesciej bardzo porzadni ludzie. Szkoda, ze sie o nich dzisiaj czesto zapomina. Zwlaszcza wtedy kiedy sie usprawiedliwia junte Jaruzela.
  Pozdrawiam!

 2. 12 grudnia 2011 o 21:44

  Ad4, Rzeczywiście – nie zgadzamy się
  Ad5. Oczywiście, chodzi mi o to, że od 1980 była realna szansa na rozpoczęcie zmian – zaprzepaszczona przez juntę

 3. marek
  21 grudnia 2011 o 14:48

  Podzielam Pana zdzwienie na temat sądaży oceniających stan wojenny. Kliknąłem jeden taki chyba na wp.pl i zamarłem w bezruchu. Ponad 50% oddanych głosów uważa, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna. Panie Tomku uczcie tej najnowszej historii w szkole !!! Skąd ci ludzie mają takie przemyślenia ?
  Zabrakło nam „grubej kreski” ot co…

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: