Strona główna > Powiat > 28 XII 2011 – Czarne chmury nad sądem

28 XII 2011 – Czarne chmury nad sądem

Niestety, potwierdzają się informacje, które jeszcze przed Świętami zgłaszali lęborscy sędziowie. Kilka sądów rejonowych w naszym województwie, według planów ministra sprawiedliwości przeznaczone jest do likwidacji – mowa o sądach w Lęborku, Bytowie, Kościerzynie, Miastku i Sopocie. Na ich miejsce powstałyby delegatury sądów. Zmiana mogłaby wejść w życie od lipca 2012 roku. Pomysł jest bardzo niebezpieczny dla ludności naszego powiatu, której dostęp do sądu może się pogorszyć. Myślę, że w najbliższym czasie Rada Powiatu Lęborskiego powinna zająć się oficjalnym protestem w tej sprawie, choć doświadczenia z likwidacją Wydziału Sądu Pracy nie dają dużo nadziei na skuteczność takich akcji.Najważniejsze są zabiegi parlamentarzystów, którzy moim zdaniem, jako jedyni mają szansę na zmianę takich decyzji.

Paradoksem sprawy są przy okazji anonse o prawdopodobnym powrocie Sądu Pracy do Lęborka. Do Wydziału Zamiejscowego???

Reklamy
 1. 30 grudnia 2011 o 15:22

  chyba nie wierzysz w to co mówisz, przecież minister Ministerstwa Sprawiedliwości jest z PO, które ma większość
  i tak jak nic nie można zrobić w Lęborku kiedy PO ma większość i coś chce przepchać na siłę – to tak samo nic nie można będzie zrobić na szczeblu centralnym gdzie PO ma też większość

  • 30 grudnia 2011 o 19:21

   Nie rozumiesz jak wygląda procedura. Na szczęście w tej chwili sprawa likwidacji sądu nie zależy już od Gowina tylko od Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku. Pan Prezes Dariusz Dumanowski ma podjąć decyzję najprawdopodobniej w sprawie likwidacji 3 sądów rejonowych. Partie już nie mają nic do rzeczy

 2. 30 grudnia 2011 o 20:05

  hej wtrącę swoje 3 grosze, czy pan jest prawnikiem, kto się lepiej zna pan czy pani z sądu?

  Pani z sądu wyraźnie powiedziała – i to jest napisane w gazecie, więc kto kłamie pan czy ta pani i gazeta? cytuje : mówi wprost Aleksandra Szumińska, wiceprezes Sądu Rejonowego w Lęborku.

  ” Ministerstwo planuje zlikwidować jednostkę, która działa wręcz idealnie. W lęborskim sądzie nie ma żadnych zaległości, wszystkie sprawy rozpatrywane są na czas. ”

  Jeżeli ministerstwo planuję – to Prezes sądu w Słupsku może sobie iść na grzyby do lasu

  • 30 grudnia 2011 o 20:22

   Nie jestem prawnikiem tylko historykiem. Ale wiem jak wygląda proces ew. likwidacji sądu. Pani sędzia Szumińska powiedziała prawdę – ministerstwo opracowało projekt rozporządzenia, w którym do likwidacji przeznaczony jest lęborski sąd. Ale dzisiaj ostateczna decyzja jest w ręku Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku. Jego opinia będzie kluczowa.To, że gazeta coś napisała nie znaczy, ze oddaje to dokładny stan rzeczy. Wiem o czym mówię – np. dzisiaj odbyło się spotkanie starosty Tyburskiego i wicestarosty Wenty z sędzią Dumanowskim, ale o tym gazeta nie napisała. Na przyszłość proponuję dodając komentarz – dodać prawdziwy adres mailowy.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: