Strona główna > Powiat > 29 XII 2011 – Stanowisko w sprawie pomysłu likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku

29 XII 2011 – Stanowisko w sprawie pomysłu likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku

W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu Lęborskiego uchwalił stanowisko w sprawie pomysłu likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku. Jutro Starosta Lęborski odbędzie spotkanie z Prezesem Sądu Okręgowego w Słupsku, który ma podjąć decyzję, które sądy rejonowe ulegną likwidacji na terenie dawnego województwa słupskiego. Mam nadzieję, że nasze argumenty zostaną przyjęte ze zrozumieniem.

Oto pełna treść przyjętego przez nas stanowiska:

Stanowisko Zarządu Powiatu Lęborskiego

z dnia 29 grudnia 2011r.

w sprawie planowanej likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku

            W związku z informacjami o planach Ministra Sprawiedliwości dotyczących reorganizacji sieci sądów rejonowych w Polsce, w tym likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku, Zarząd Powiatu Lęborskiego przyjmuje poniższe stanowisko w tej sprawie.

Zarząd Powiatu Lęborskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planu likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku.

Sąd Rejonowy w Lęborku liczy łącznie 15 etatów orzeczniczych (13 etatów sędziowskich i 2 etaty referendarzy). Właściwość miejscowa Sądu Rejonowego w Lęborku obejmuje teren powiatu lęborskiego (miasta: Lębork i Łeba, gminy: Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Cewice) oraz teren gminy Czarna Dąbrówka z powiatu bytowskiego i gminy Potęgowo z powiatu słupskiego.

Funkcjonujące w Sądzie Rejonowym w Lęborku wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych, umożliwiają mieszkańcom ziemi lęborskiej swobodny dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Zlikwidowanie w/w Sądu i utworzenie w jego miejsce wydziału zamiejscowego Sądu Rejonowego w Słupsku utrudni sprawne funkcjonowanie lęborskiej placówki oraz przyczyni się do ograniczenia mieszkańcom ziemi lęborskiej dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo narazi mieszkańców na związane z dojazdem koszty oraz zwiększy czas oczekiwania na ogłoszenie wyroku w wyniku nagromadzenia spraw w Sądzie Rejonowym w Słupsku.

Powiat Lęborski zamieszkuje 65 tys. osób, a w miesiącach letnich ok. 200 tys. Występują tu typowe zjawiska patologiczne jak kradzieże, pobicia, włamania. Orzecznictwo dotyczy także spraw związanych z opieką nad dziećmi czy sprawami cywilnymi. Pozbawienie Lęborka siedziby Sądu Rejonowego z pewności przyczyni się do zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców . Należy pamiętać, że miasto było siedzibą sądu ponad 400 lat.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. 27 stycznia 2012 o 09:50

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: