Strona główna > Powiat > 27 I 2012 – Rozszerzenie porządku obrad

27 I 2012 – Rozszerzenie porządku obrad

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Lęborskiego porządek obrad zostanie rozszerzony o przyjęcie stanowiska w sprawie protestu przeciw likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku. Przypominam, że jest to konsekwencja inicjatywy Zarządu Powiatu Lęborskiego z grudnia 2011 roku o czym pisałem tutaj.

PROJEKT
Stanowisko Rady Powiatu Lęborskiego
z dnia…………………………………….
w sprawie planowanej likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku

W związku z zamiarem  likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku i utworzeniem w Lęborku zamiejscowych wydziałów Sądu Rejonowego w Słupsku, co wynika z projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości, Rada Powiatu Lęborskiego przyjmuje poniższe stanowisko w tej sprawie.
Rada Powiatu Lęborskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planu likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku i utworzenia w jego miejsce trzech wydziałów zamiejscowych (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich) Sądu Rejonowego w Słupsku.
Sąd Rejonowy w Lęborku liczy łącznie 15 etatów orzeczniczych, tj. 13 etatów sędziowskich i 2 etaty referendarzy. Właściwość miejscowa Sądu Rejonowego w Lęborku obejmuje teren powiatu lęborskiego (miasta: Lębork i Łeba, gminy: Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Cewice) oraz z powiatu bytowskiego teren gminy Czarna Dąbrówka i z powiatu słupskiego gminy Potęgowo.
Funkcjonujące w Sądzie Rejonowym w Lęborku wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych, umożliwiają mieszkańcom ziemi lęborskiej szybki dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Doświadczenie kadry sędziowskiej w połączeniu z systematyczną pracą przekładają się w bezpośredni sposób na brak zaległości w w/w jednostce oraz plasują ją w czołówce sądów apelacji gdańskiej.
Proponowane przez Ministra Sprawiedliwości zmiany, zakładające likwidację Sądów Rejonowych w: Lęborku, Miastku i Bytowie oraz powołanie w to miejsce wydziałów zamiejscowych Sądów Rejonowych (odpowiednio) w: Słupsku, Człuchowie i Chojnicach są niezrozumiałe, wręcz nielogiczne. Projekt rozporządzenia przewiduje bowiem likwidację Sądu Rejonowego w Lęborku, który jest drugim co do wielkości/ilości etatów sądem w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Słupsku, pozostawiając istnienie mniejszych sądów rejonowych w Człuchowie (10 etatów sędziowskich) i w Chojnicach (12 etatów sędziowskich). Ponadto, poza źle zastosowanym kryterium dotyczącym wielkości kadry sędziowskiej, pominięto zupełnie takie elementy jak: wielkość rejonu, położenie wydziałów zamiejscowych do proponowanej nowej siedziby sądu, liczba rozpoznawanych spraw, sprawność orzecznicza, zaległości czy też znaczenie kulturotwórcze sądu rejonowego.
Rada Powiatu Lęborskiego popiera reformę administracji sądowej, ale tylko w kształcie, który nie spowoduje pogorszenia obsługi lokalnej społeczności. Likwidacja Sądu Rejonowego w Lęborku, instytucji która ma swoją siedzibę w grodzie nad Łebą od ponad 650 lat (od lokacji miasta w 1341 roku), wpłynie bezpośrednio na utrudnienie kontaktu z wymiarem sprawiedliwości    ok. 77 tysiącom mieszkańców, którzy dziś pozostają w jego rejonie.
Biorąc pod uwagę postulowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości potrzebę pozostawienia tylko 3 sądów rejonowych z 6 obecnie funkcjonujących w obszarze działania Sądu Okręgowego w Słupsku, wielkość obsady sędziowskiej, jak też położenie terytorialne i odległości oraz liczbę obsługiwanej ludności Rada Powiatu Lęborskiego opowiada się za pozostawieniem Sądu Rejonowego w Słupsku, w Lęborku oraz na południowym obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Słupsku (w Chojnicach lub Człuchowie). Projektowane obecnie pozostawienie Sądów Rejonowych w Człuchowie i Chojnicach, które oddalone od siebie tylko o niecałe 15 km i są jednostkami mniejszymi od lęborskiej (zatrudniają odpowiednio 10 i 12 sędziów) jest całkowicie niezrozumiałe. Racjonalnym rozwiązaniem byłoby utworzenie w jednym z w/w miast wydziałów zamiejscowych z główną siedzibą w drugim mieście. Niewielka odległość pomiędzy Chojnicami a Człuchowem z pewnością nie utrudni korzystania mieszkańcom tych rejonów z usług sądów.
Postulujemy ponadto, aby w obrębie Sądu Rejonowego w Lęborku utworzono trzy wydziały zamiejscowe z siedzibą w Bytowie. Za powyższym rozwiązaniem przemawiają argumenty czysto praktyczne, które dla społeczności lokalnej mają największe znaczenie. Odległość pomiędzy Bytowem a Lęborkiem wynosi ok. 55 km i obsługuje ją dziennie 5 kursów autobusów PKS oraz prywatna linia przewozowa. Z kolei odległość pomiędzy Bytowem a Chojnicami wynosi ok. 61 km, a w ciągu doby istnieją jedynie dwa połączenia autobusowe pomiędzy tymi miastami. Ponadto gmina Czarna Dąbrówka z powiatu bytowskiego jest już we właściwości sądu lęborskiego.
Powyższe, praktyczne argumenty przemawiają także za utworzeniem wydziałów zamiejscowych słupskiego Sądu Rejonowego w Miastku. Obydwie miejscowości obsługuje w ciągu doby kilkanaście połączeń autobusowych i 4 połączenia kolejowe. Stworzenie zaś w Miastku wydziałów zamiejscowych Sądu Rejonowego z Człuchowa związane jest z gorszą dostępnością (dwa połączenia komunikacji publicznej i jedno połączenie kolejowe dziennie) i większą odległością.
Na terenie Powiatu Lęborskiego ze względu na atrakcyjne położenie nadmorskie (Łeba) w miesiącach letnich przebywa ok. 200 tys. osób.  Powoduje to nasilenie zjawisk patologicznych takich, jak kradzieże, rozboje i włamania. Pozbawienie Lęborka siedziby Sądu Rejonowego z pewności będzie miało trudny obecnie do przewidzenia negatywny wpływ na prestiż powiatu, na funkcjonowanie środowiska adwokatów, radców i notariuszy oraz na dalsze istnienie nie wymienionych w omawianym projekcie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości: Wydziału Ksiąg Wieczystych i Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. W efekcie przyczyni się do zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców i odwiedzających nas turystów, przeciwko czemu zdecydowanie protestujemy.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: