Strona główna > Powiat > 17 III 2012 – Kolejne informacje w sprawie II etapu przebudowy drogi Łeba – Lębork

17 III 2012 – Kolejne informacje w sprawie II etapu przebudowy drogi Łeba – Lębork

Jak informowałem już 21 XI 2011 roku, lokalne samorządy zawarły porozumienie w sprawie finansowania dokumentacji kolejnego etapu przebudowy drogi do Łeby na odcinku Białogarda – Łeba.

Dzisiaj przekazuję kolejne informacje pochodzące z biura rzecznika prasowego starostwa – aby być precyzyjnym – podaję pełny tekst komunikatu rzecznika prasowego:

„W dniu 14.03.2012r. Starosta Lęborski wraz z Wicestarostą Lęborskim, Burmistrzem Miasta Łeby oraz Wójtem Gminy Wicko wzięli udział w spotkaniu z Wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego Panem Ryszardem Świlskim. Na spotkaniu poruszono m.in. kwestię dokumentacji technicznej do II etapu przebudowy drogi wojewódzkiej 214.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i na podstawie porozumienia intencyjnego z 29.07.2010r. zawartego pomiędzy Zarządem Województwa Pomorskiego, Powiatem Lęborskim, Miastem Łeba i Gminą Wicko, ogłoszono przetarg na opracowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego dla II etapu przebudowy drogi wojewódzkiej 214. Wpłynęło 5 ofert, najniższa opiewała na kwotę ok. 517 tys PLN. W związku z tym,  że pojawiły się inne możliwości sfinansowania dokumentacji technicznej nie dokonano rostrzygnięcia w/w przetargu.
Na marcowym spotkaniu zdecydowano, że Zarząd Dróg Wojewódzkim złoży wniosek na opracowanie STEŚ oraz projektu technicznego (w jednym wniosku) korzystając z RPO WP z zakresie planowanych zadań drogowych w perspektywie 2014-20. Przewidywany koszt dokumentacji wynosi ok. 1 mln zł, przy czym możliwe jest dofinansowanie z RPO WP w wysokości do 75%, pozostałą część (wkład własny) zapewnią wszystkie 4 samorządy. Powyższe rozwiązanie jest korzystniejsze dla każdej strony z dwóch powodów:
a) składając jeden wniosek na STEŚ i projekt techniczny skrócimy czas potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę;
b) jest to rozwiązanie tańsze; wkład własny wyniesie ok. 250 tys, do podziału na 4 samorządy; (jak pisałem wcześniej, dziś sam STEŚ wyceniono na conajmniej 517 tys PLN)
Wynika z tego, że 3 samorządy Powiatu Lęborskiego muszą w sumie zabezpieczyć ok. 190 tys. Kwestia proporcji (podziału) tej kwoty pomiędzy dwie gminy i powiat będzie tematem odrębnym rozmów.

Drugim bardzo ważnym tematem, który został poruszony na tym spotkaniu była informacja wicemarszałka Świlskiego nt. wniosku, który Zarząd Dróg Wojewódzkich złoży do RPO WP (to samo zadanie) na opracowanie dokumentacji do tzw. obwodnicy wschodniej Lęborka. Ma ona łączyć planowaną Trasę Kaszubską (węzeł Mosty) z drogą wojewódzką 214 z obejściem Lęborka i Nowej Wsi Lęborskiej.

Pozdrawiam

Tomasz Sopyłło
Asystent Starosty Lęborskiego

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: