Strona główna > Polityka > 25 III 2012 – ACTA – tekst porozumienia oraz rekomendacja

25 III 2012 – ACTA – tekst porozumienia oraz rekomendacja

W dyskusji na temat porozumienia ACTA, która wokół nas przetoczyła się niedawno (i zaskakująco szybko ucichła) – bardzo często powoływano się na tekst, o którym wielu z mówców nie miało pojęcia. Co ciekawe – obserwując rozgorączkowanych mówców  – miałem wrażenie, że główni demagodzy po obydwu stronach barykady nie widzieli tekstu oryginalnego. Polecam więc lekturę źródła.

ACTA-PL-16-11-2011

Dyskusja, którą w mediach inne wydarzenia zepchnęły na dalszy plan, jest kontynuowana na szczęście na poziomie profesjonalnych konferencji. Jedną z nich organizuje mój kolega – prezes zarządu Law & Partners Foundation działający  na rynku doradztwa prawnego dla biznesu w Warszawie i Londynie. Serdecznie polecam stronę konferencji, która odbędzie się 24 kwietnia 2012 roku w Warszawie – IP Summit 2012 – „Przyszłość prawa autorskiego a nowe modele biznesowe”.  Szkoda, że media nie nagłaśniają w odpowiedni sposób takich inicjatyw, a koncentrują się na dyskusji tylko wtedy gdy przybiera formę ulicznych manifestacji.

Reklamy
 1. 1 kwietnia 2012 o 15:12

  Drogi panie tomaszu mam prośbę proszę to przeczytać dokładnie , skrócie panu objaśnie
  Potężne firmy typu microsoft (mające najdroższych prawników na świecie) itd. od dawna wykupują różne firmy tylko dlatego, ażeby zabronić używania ich patentów.

  W praktyce firma X wogła by oskarżyć Wordpess-a (którego pan używa) oto że jego Moduły wykorzystują patent firmy X i na tej podstawie dopowadzić do upadku projektu wordpress.
  Jak pokazują historia zdarzeń ( usa) Małe firmy które opracowały swoje patenty – podobne, ale nie takie same jak patenty innych dużych firm – były oskarżane – przez te duże firmy i upadały.
  W Internecie 75-90% serwerów działa na darmowym serwerze www Apache. Prosze sobie wyobrazić że nagle Microsoft oskarża Apache o rzekome użycie ich patentu i wygrywa w sądzie. Wówczas opłata za najtańszy hosting w Polsce razem ze stroną internetową nie wynosiła by rocznie 100zł lecz min. 2000zł. A to dlatego że jeśli apache by upadło, wszędzie musiał by zainstalowany ( na każdym serwerze) komercyjny Windows Serwer. Wówczas ceny były by takie jak teraz i większość firm zrezygnowała by – z utrzymywania swoich stron internetowych. Proszą patrzeć na ACTA z punktu widzenia programistów IT a nie tylko z punktu zwykłych interautów.

  prosze też poczytać o systemie INDECT, jestem ciekaw pana zdania na ten temat
  oto adres
  http://tech.money.pl/indect-nowy-system-bezpieczenstwa-czy-wielka-inwigilacja-0-1056030.html

 2. 1 kwietnia 2012 o 15:17

  (korekta, zjadło NIE)
  ….Wówczas ceny NIE były by takie jak teraz i większość firm zrezygnowała by – z utrzymywania swoich stron internetowych….

  • 1 kwietnia 2012 o 17:30

   Szanowny Panie Przemysławie. Przyznam się, że zamieściłem wpis dotyczący umowy również dlatego, że sam staram się wypracować sobie stanowisko. Dostrzegam złożoność problemu oraz to, że ocena zależy od pryzmatu. Nie silę się więc na czarno-białe opinie, tylko zbieram komentarze, sam przyjmując do wiadomości stanowisko osób lepiej zorientowanych. INDECT wydaje się logiczną konsekwencją upowszechnienia technologii oraz upowszechnienia poczucia zagrożenia (bez względu na to czy obecnie uzasadnionego). Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam. tomek

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: