Strona główna > Polityka, Powiat > 21 IV 2012 – NORDA w sprawie dyskusji na temat elektrowni atomowej

21 IV 2012 – NORDA w sprawie dyskusji na temat elektrowni atomowej

Starosta Lęborski – Wiktor Tyburski, reprezentując Powiat Lęborski w ramach Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, podpisał list skierowany do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, w którym członkowie Forum zwracają uwagę na potrzebę pełnego informowania lokalnej społeczności w związku z planami budowy elektrowni atomowej w naszym regionie (jako najbardziej prawdopodobnej lokalizacji). Według sygnatariuszy szczególną uwagę należy położyć na informacje związane z bezpieczeństwem takiej instalacji oraz ochroną środowiska naturalnego.

W liście zwrócono także uwagę na spadek zainteresowania ze strony turystów terenami sąsiadującymi z elektrownią atomową, jako jeden z możliwych skutków takiej inwestycji.

Członkowie forum zapewnili, że są gotowi do współpracy w dowolnej formie, która będzie miała na celu „skuteczne zabezpieczenie zdrowia i bezpieczeństwa ekonomicznego naszych mieszkańców”.

                                      Krokowa, 02.04.2012

 

Szanowny Pan

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

 

Aleje Ujazdowskie 1/3            

00-583 Warszawa

Jako przedstawiciele samorządów lokalnych północnej części województwa pomorskiego, z dużą uwagą obserwujemy przygotowania do uruchomienia polskiej energetyki jądrowej. To właśnie na naszym terenie położone są najbardziej prawdopodobne lokalizacje pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Jesteśmy głęboko przekonani o tym, iż sprawa ta – bez względu na wybór którejkolwiek z opcji lokalizacyjnych, dotyczy nas wszystkich.

Dlatego też wszyscy chcemy być na bieżąco, w sposób wyczerpujący, informowani o kolejnych etapach postępującego procesu przygotowań. W szczególności interesują nas działania służące zapewnieniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Chodzi w pierwszym rzędzie o techniczne środki, służące zabezpieczeniu elektrowni i mieszkańców naszego regionu przed ewentualną awarią i jej skutkami.

Interesują nas także planowane sposoby skutecznej ochrony środowiska naturalnego – ograniczania ingerencji tej inwestycji w stosunki wodne, mikroklimat oraz jej wpływu na szatę roślinną i świat zwierzęcy.

Sprawą niezwykłej  wagi  jest   bezpieczeństwo  ekonomiczne   naszego  obszaru. Budowa elektrowni jądrowej, to z jednej strony miejsca pracy, z drugiej jednak –  utrata wizerunku bezpiecznego miejsca  letniego wypoczynku i całorocznego ruchu turystycznego. Nasze samorządy włożyły wiele wysiłku w uatrakcyjnienie oferty wypoczynkowej i turystycznej oraz w wydłużenie sezonu. Rodzi się obawa, iż lokalizacja elektrowni jądrowej może te wysiłki zniweczyć.

Pragniemy uczestniczyć w dyskusji nad przygotowanymi przez Rząd działaniami, przeciwdziałającymi tym negatywnym skutkom gospodarczym.

Oczekujemy, iż Rząd kierowany przez Pana Premiera, udzieli odpowiedzi na powyższe pytania oraz na inne –  zrodzone w toku publicznej debaty, którą uważamy za niezbędną.

Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy w zakresie działań mających na celu skuteczne zabezpieczenie zdrowia i bezpieczeństwa ekonomicznego naszych mieszkańców.

Z poważaniem

Pełen dokument do pobrania: – pismo_norda_premier

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: