Strona główna > Powiat > 17 X 2012 – Rowerowy Powiat – c.d.

17 X 2012 – Rowerowy Powiat – c.d.

17 października 2012 Dodaj komentarz Go to comments

W związku z pojawieniem się w korespondencji, kierowanej także do mnie, pytań dotyczących działań Stowarzyszenia „Ziemia Lęborska” oraz powiatowych środowisk rowerowych, szczególnie „Lew Lębork”, postanowiłem przedstawić kilka dodatkowych informacji i dokumentów.

Inicjatywę podjęcia wniosków dot. spraw rowerowych podjęła Ziemia Lęborska. Odpowiedzią na naszą (Ziemi Lęborskiej)  inicjatywę był dokument środowiska rowerzystów przedstawiający najpilniejsze oczekiwania oraz deklarujący współpracę z samorządowcami przy poprawie warunków poruszania się rowerzystów po terenie powiatu lęborskiego. W atmosferze zrozumienia doszło do spotkań przedstawicieli ZL i Lwa Lębork w dniach 1 oraz 8 października. Program zl dot. zrownowazonego przemieszczania sie rowerzystow stanowił podstawę do spotkania zarządu stowarzyszenia Ziemia Lęborska ze Stowarzyszeniem LEW Lębork. Rowerzyści swoje oczekiwania sprecyzowali w dokumencie propozycje srodowiska rowerzystow, inicjatywa lew lebork

Klub Radnych Ziemia Lęborska w Radzie Miejskiej w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia Ziemia Lęborska złożył do Burmistrza Lęborka  6 punktową propozycję najpilniejszych przedsięwzięć na rzecz poprawy poruszania się rowerzystów w mieście Lęborku, z prośbą uwzględnienia ich w 2013 roku. Generalnie są to propozycje niskonakładowe. W równej mierze, jak na nowych inwestycjach, zależy nam na zmianie postrzegania rowerzystów w przestrzeni publicznej – nie chcemy, aby byli w jakiś sposób uprzywilejowani, ale aby byli równoprawnymi uczestnikami ruchu, obok kierowców samochodów prywatnych, transportu publicznego i pieszych.

Z kolei Klub Radnych Ziemia Lęborska w Radzie Powiatu Lęborskiego składa propozycje do projektu budżetu na 2013 rok dotyczącą sfinansowania znakowania antykradzieżowego rowerów oraz zabezpieczenie środków na materiały niezbędne do znakowania szlaków rowerowych na terenie powiatu w wysokości 5.000 zł. Uzgodniliśmy z Stowarzyszeniem LEW Lębork, że zaproponują oznakowanie istniejących już nieformalnych (dzikich) ścieżek rowerowych, my jako Stowarzyszenie  PS Ziemia Lęborska zajmiemy się w porozumieniu z pracownikami Starostwa załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności (przede wszystkim zgody zarządców dróg) a następnie Starostwo udostępni niezbędne materiały (środki na ich zakup). Szacujemy wstępnie, że na oznakowanie 1 km ścieżki rowerowej potrzeba ok. 50 zł. Samo oznakowanie wykonają wolontariusze ze środowiska rowerzystów nieodpłatnie.

Poza tym radni Ziemi Lęborskiej z obu klubów będą zabiegali, aby przy projektowaniu nowych modernizacji i remontów dróg zarówno w mieście, jaki i powiecie stosować zasadę, że będzie również wygospodarowany pas dla rowerzystów lub udostępni im się chodnik dla pieszych do wspólnego wykorzystywania.

Reklamy
 1. Marek
  23 października 2012 o 08:46

  Inicjatywa z pewnością bardzo słuszna i potrzebna. Moje pytanie czy nie można było wziąć się za to wcześniej ? Mam wrażenie, że ta akcja jest odpowiedzią na populistycznie działania jednego z radnych, który jak zawsze znajduje skutecznie „nisze w rynku” i wykorzystuje takie tematy do własnych celów. Z całym szacunkiem, ale dziś w moim odczuciu inicjatywa ZL jest robiona nieco pod publikę, jako kontrargument do tego co się dzieje np. na Staromiejskiej na moście 🙂 Wniosek taki, że ZL działa wtedy i tylko wtedy gdy zostanie do tego niejako zmuszona zaistniałymi okolicznościami.
  p.S nikogo nie atakuje, taka moja subiektywna ocena jako mieszkańca Lęborka.

 2. 23 października 2012 o 13:20

  Wcześniej – pewnie tak, ważne, że jest pomysł do zrobienia. ZL ma wrażenie, że nasze pomysły są podchwytywane, ale to dobrze, bo naprawdę liczy się, żeby były zrealizowane. Chciałbym, żeby bylo jasne – ZL nie zgłasza projektów „przeciw” komuś tylko w sprawie. Pana wniosek jest niesprawiedliwy, ale go szanuję, to pewnie większa mobilizacja dla radnych. Sam mam wrażenie, że mogłem wcześniej zrealizować kilka pomysłów. Niedługo wejdą do dyskusji moje projekty dot. m.in. sposobów dofinansowania remontów obiektów zabytkowych będących w zarządzie wspólnot. Znowu pojawią się pewnie glosy, że pod coś się „podczepiamy”. Zawsze reakcja radnych wynika z potrzeb mieszkańców. To nic złego. Miałem wiele głosów w tej sprawie, proponuje rozwiązania, namawiam do tego innych, „lobbuję” 😉 Oby z pozytywnym skutkiem. Zawsze ktoś będzie krytykował, to normalne, ale trzeba robić swoje. pozdrawiam.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: