Strona główna > Powiat > 28 II 2013 – Jutro Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

28 II 2013 – Jutro Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci chciałbym przedstawić Państwu tekst ustawy z 2011 roku oraz przedstawić tekst listu, który opublikował Starosta Lęborski z tej okazji.
ustawazolnierze
W związku z obchodzonym po raz trzeci Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Starosta Lęborski zwrócił się z prośbą do dyrektorów i nauczycieli historii oraz WOS-u szkół ponadgimnazjalnych o przypomnienie uczniom o tej ważnej karcie polskiej historii i uczulenie jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtym dni.

W tym roku już po raz trzeci obchodzimy 1. marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to jeden z wielu wyjątkowych dni w roku, w których oddajemy hołd bohaterom polskiej historii za ich bezwarunkowe poświęcenie dla dobra Ojczyzny.
Już w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, która podkreśliła „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony ustawą z dnia
3 lutego 2011r. W preambule w/w aktu prawnego czytamy: „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Zwracam się do Państwa z prośbą o przypomnienie uczniom o tej ważnej karcie polskiej historii i uczulenie jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtym dni.

Starosta Lęborski Wiktor Tyburski

Na koniec przypominam swój wpis upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego podziemia, który opublikowałem w tamtym roku.
Reklamy
Kategorie:Powiat Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: