Strona główna > Powiat > 11 III 2013 – Historia dla wszystkich

11 III 2013 – Historia dla wszystkich

Wczoraj minęła kolejna smutna rocznica zajęcia ziemi lęborskiej przez wojska sowieckie. Przy okazji znów pojawiły się kontrowersje wokół tego – co w zasadzie wydarzyło się 10 III 1945. Wszyscy, którzy chcą ten dzień upamiętnić powinni pamiętać przede wszystkim o faktach:

– o Lębork i Łebę nie było żadnych walk

– wojska sowieckie paliły miasta i wioski, o których od 1943 roku było wiadomo, że przypadną po wojnie Polsce (od Teheranu wiadomo było także, że komunistycznej). Dla niezorientowanych – w wojsku sowieckim obowiązywała praktyka tzw. „wolnizny” – po zajęciu danego miasta zdobywcy mieli czas, w którym mogli wszystko a w tym czasie popełniane przestępstwa a nawet zbrodnie nie były karane. Zwyczajowo „wolnizna” trwała 3 dni.

– ludność tutejsza (głownie niemiecka, choć także Polacy – w tym Kaszubi byli ofiarami zbiorowych gwałtów dokonywanych przez Sowietów, masowych rabunków a nieraz także morderstw – bardzo długo polska administracja Lęborka alarmowała o kryminalnych praktykach wojska radzieckiego prosząc o pomoc. Świetnie atmosferę tamtych czasów oddaje film „Róża” Smarzowskiego.

– w ciągu kilku dni kilkuwiekowa tradycja niemiecka poszła z dymem – w Lęborku, Słupsku i na całym Pomorzu żołnierze radzieccy palili domy, zabytki, a często – tak jak np. w Słupsku – pod groźbą karabinu wydawali Niemcom wiadro z benzyną, żeby spalili swoje mieszkanie. Efektem tego jest np. wypalenia całych kwartałów – w Lęborku – dzisiejszego Placu Pokoju, w Słupsku okolic d. kina Milenium.

– często pojawiają się głosy, że żołnierzom radzieckim polityka była daleka, że walczyli jak prości żołnierze. Pewnie tak, przy tym mordowali, grabili i gwałcili – o czym nie można zapomnieć.

– jeśli ktoś odczuwa potrzebę zapalenia znicza żołnierzom armii radzieckiej – jego prawo – mam nadzieję, że pamięta także o ofiarach.

– często powtarza się tezę, że armia sowiecka goniła naszego wspólnego wroga – Niemców. W 1939 roku padliśmy ofiarą agresji tych dwóch państw (dla tych, którzy uważają, że sytuację zmienił pakt Sikorski-Majski – przypomnienie – premier podpisywał układ bez wiedzy, że nasz „sojusznik” wymordował oficerów w 1940. (Eugeniusz Duraczyński – Rząd Polski na uchodźstwie, 1939-1945)

– nie łączyłbym 1 III – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z rocznicą zajęcia Lęborka przez Sowietów. Z szacunku dla żołnierzy Polski Niepodległej.

– jestem także przeciwny lekceważeniu wysiłku wojennego ZSRR. Trzeba pamiętać,  że kraj ten utrzymywał prawie 70% wysiłku wojennego koalicji antyhitlerowskiej. To wielki wysiłek w dziele zniszczenia III Rzeszy.

– z zainteresowaniem obserwuję jak osoby, którym historia na co dzień jest obca, wypowiadają się na tematy historyczne. Brawo, zazdroszczę odwagi. Nie dziwi mnie już, że w Polsce wszyscy oceniają katastrofy samolotowe. To takie łatwe.

Reklamy
Kategorie:Powiat Tagi: , ,
 1. kornero
  11 marca 2013 o 21:46

  Po wyliczeniu argumentów z przesłaniem dlaczego kwiatów na cmentarzu radzieckim nie powinno się składać, puentujesz tekstem że kto chce niech to robi. Spoko, ale 1 listopada 🙂

  • 12 marca 2013 o 07:30

   Właśnie. W podtekście o to mi chodziło

 2. Rampa
  12 marca 2013 o 07:34

  Panie Tomku a czy władze miasta i powiatu powinny uczestniczyć w tej partyjnej hucpie? Przecież te obchody nie zorganizował samorząd tylko SLD.

  • 12 marca 2013 o 08:46

   Wydaje mi się, że w przypadku obecności członka protokołu dyplomatycznego gospodarz jest obowiązany uczestniczyć. Nie wiem kto organizował. Mnie tam nie było

 3. Rampa
  12 marca 2013 o 07:35

  Warto przytoczyć także ciekawy komentarz Inicjatywy 2200

  ” Wspomniane wydarzenie nie było, żadnym oficjalnym miejskim przedsięwzięciem. Zorganizowała je grupa towarzyszy rodem z minionej epoki, która w ten sposób pielęgnuję braterską miłość do „wielkiego brata”. Czy chęć pokazania się u boku konsula i okazjonalnej fotografii była wśród naszych włodarzy aż tak wielka ? 10 marca nie jest w Polsce świętem narodowym w przeciwieństwie do 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został w Lęborku zaakcentowany kilku zdaniowym oświadczeniem Starosty Tyburskiego. W zestawieniu z tym z czym mieliśmy do czynienia w minioną niedzielę mówiąc bardzo dyplomatycznie pewne proporcje zostały zachwiane. Nie dociera do nas argument, że w Lęborku nie ma pomnika pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest obelisk Niepodległości, który jest idealnym miejscem do tego typu wydarzeń. Panie Burmistrzu, Panie Starosto, Panie Przewodniczący w czym lepsi byli czerwonoarmiści od bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia ? Czym trzeba sobie zasłużyć na Państwa wieniec, znicz i pamięć ???”

 4. 12 marca 2013 o 08:43

  W swoim wpisie zwróciłem uwagę dlaczego nie uważam, że należy łączyć obydwie daty. Nie oceniam nikogo i nie pouczam gdzie i kiedy składać kwiaty.

 5. Apolin.
  15 lipca 2013 o 10:32
 6. Apolin.
  16 lipca 2013 o 04:53

  nie rozumiem dlaczego wszyscy opierają historię Lęborka wyłącznie na opowiadaniach Barańskiego i Frącka w filmie który zrobili ci panowie nie poruszyli wielu spraw jakby nie wiedzieli lub udawali co się naprawdę stało w Lęborku

  http://www.gazetakaszubska.pl/44308/tak-sowieci-wyzwalali-lebork-rabunki-gwalty-i-mordy

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: