Strona główna > Polityka > 1 XIII 2013 – Ukraina

1 XIII 2013 – Ukraina

Sytuacja na Ukrainie zmienia się bardzo dynamicznie. Niedawno protest był wywołany niepodpisaniem porozumienia stowarzyszeniowego Ukrainy z UE, dziś gęstnieje protest przeciw rządom Janukowycza.
Mam wrażenie, że paradoksalnie, dobrzes się stało, że Janukowycz nie podpisał umowy stowarzyszeniowej. Przede wszystkim, co jest w Polsce często pomijane, była dla Ukraińców niekorzystna ekonomicznie – w perspektywie kilku lat wywołałaby opór przeciw drożyźnie cen gazu i węgla. Wówczas nikt nie uwierzyłby już na Ukrainie, że UE to dla nich kraina mlekiem i miodem płynąca. Unia podobno w akcie desperacji zrezygnowała z żądania uwolnienia Julii Tymoszenko. Wobec niepodpisania traktatu można powrócić do negocjacji w sprawie Tymoszenko. Powinni to robić jednak bardziej wpływowi politycy, a nie emeryci o statusie polityków „byłych” jak Cox i Kwaśniewski.
Dzisiaj ludzie na Ukrainie demonstrują pragnienie wolności, sprawa stowarzyszenia z UE jest drugorzędna wobec pragnienia wolności naturalnej. To dobrze dla UE, bo mniej bedą kontestować Ukraińcy ew. skutki negatywne, jeśli kiedyś podpiszą tą umowę.
Polska powinna zająć stanowisko zdecydowane, nie tylko jako członek Unii, ale przede wszystkim w związku z tym, ze w polskiej racji stanu jest nadal koncepcja federacyjna. Kiedyś opracował ją Piłsudski – przypomnę w skrócie – polega ona na stworzeniu pasa państw buforowych odgradzajacych Polskę od Rosji, z którymi Rzeczpospolita miałaby bardzo bliskie relacje polityczne i gospodarcze. Do dzisiaj jest ona realizowana przez naszą dyplomację, czasami bardziej otwarcie, czasami po cichu.
Dzisiaj nasza dyplomacja czeka, szkoda, bo czas, kiedy można zabłysnąć na Ukrainie mija. 9 lat temu lepiej to polskie władze rozumiały.
Tyle o szansach, niestety, poważne są niebezpieczeństwa. Internet aż huczy o koncentracji wojsk pod Kijowem, w samej stolicy Ukrainy jest bardzo duża koncentracja sił bezpieczeństwa, przemoc wisi w powietrzu (paradoksem jest, ze na lidera pokojowej opozycji wyrasta człowiek, który zdobył sławę na boksie ;).
Polska opozycja atakuje Sikorskiego, ze nie wyjechał do Kijowa. Bardziej mnie martwi, ze nie pojechała tam lady Ashton. Unia przespała sprawę. Może tak miało być? Czas pokaże, dzisiaj widać, że to strach Brukseli przed Putinem. Jeśli nie ma wsparcia dla Ukrainy czy będzie kiedyś wsparcie dla Estonii, Gruzji czy Polski?

Reklamy
Kategorie:Polityka Tagi: ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: