Strona główna > Polityka, Powiat > 28 IX 2014 – O skandynawskich pieniądzach w powiecie lęborskim

28 IX 2014 – O skandynawskich pieniądzach w powiecie lęborskim

Na piątkowej sesji Rady Powiatu Lęborskiego udało się przyjąć uchwałę o sfinansowaniu przez Powiat wkładu własnego do projektu utworzenia w szpitalu oddziału geriatrii. Nie chciałbym komentować wszystkich głosów, które padły w dyskusji, ale chciałbym zwrócić uwagę na mało poruszany wątek – skąd pochodzić ma większość pieniędzy przeznaczonych na nowy oddział w lęborskim szpitalu.

Jak podaje strona http://www.eog.pl/

„Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego

są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej skierowanej przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein do państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym zadaniem funduszy norweskich i funduszy EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwami korzystającymi ze wsparcia. Zawarte umowy międzynarodowe, w tym tzw. Memorandum of Understanding stanowią podstawę do wydatkowania drugiej transzy środków przyznanej przez darczyńców na lata 2009-2014.

Kwota dostępna w tym okresie dla Polski wynosi ok. 570 mln euro.”

eeagrants-jpg

Co z tego wynika? Kilka państw spoza Unii –  uznaje, że powinno dzielić się swoim dobrobytem z uboższymi.Rządy tych państw mają rozwinięte poczucie WSPÓLNOTY. Szczerze chcą pomóc. Jest szansa przyjąć tą pomoc. Lęborski szpital został zakwalifikowany do tej edycji projektu jako jedyny w województwie pomorskim. Powstanie bardzo potrzebny oddział opieki dla osób starszych. Co ciekawe z tego źródła lęborski szpital realizował już wcześniej kilka projektów – można o nich przeczytać tutaj. Warto czasami dobrą myśl skierować do obywateli odległych od nas krajów, którzy dzielą się bezinteresownie chcąc, aby w Polsce było lepiej.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: