Strona główna > Powiat > 21 VI 2015 – Sesja w środę, sprawa dofinansowania do wozów strażackich dla gmin Wicko, Nowa Wieś Lęborska, Cewice

21 VI 2015 – Sesja w środę, sprawa dofinansowania do wozów strażackich dla gmin Wicko, Nowa Wieś Lęborska, Cewice

Na sesji absolutoryjnej, która odbyła się 12 czerwca byłem zmuszony zadać staroście lęborskiemu pytania dotyczące realizacji dofinansowania przez powiat zakupów wozów strażackich na potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych w Wicku, Nowej Wsi Lęborskiej i Cewicach. Przypomnę, że poprzedni Zarząd Powiatu przyjął do projektu tegorocznego budżetu w rezerwie budżetowej kwotę 1 950 000, która między innymi była przeznaczona na 3 dotacje po 100 tysięcy złotych do wymienionych wyżej zakupów dla jednostek OSP. W tym kształcie budżet w styczniu został przyjęty przez Radę Powiatu w styczniu bez większej dyskusji na temat rezerwy budżetowej. Wyjaśnię w tym miejscu, że niemożliwe było wpisanie dofinansowań bezpośrednio do wydatków, gdyż nie były jeszcze na tamtą chwilę zawarte porozumienia z wójtami. Kierowaliśmy się jednak przeświadczeniem, że skoro aż 3 samorządy (a w poprzednim roku także gmina Łeba) chcą łożyć na polepszenie zabezpieczenia przeciwpożarowego to powiat na tym zyskuje i trzeba pomóc.

2015-01-09 17.13.34

Tymczasem w ostatnich dniach liczne osoby zwracały się do mnie z niepokojącymi sygnałami o tym, że są „problemy” z realizacją przez starostwo owego dofinansowania. Po szczegółowym sprawdzeniu okazało się, że Zarząd chce dofinansować tylko 1 wóz. Tymczasem w Wicku samochód jest już w fazie odbioru i niewywiązanie się przez starostwo z zobowiązań groziło poważnymi kłopotami.

Na sesji absolutoryjnej przypomniałem w/w dokument, starosta przedstawił swoje argumenty, jednak zobowiązał się, że na posiedzeniu Zarządu Powiatu w dniu 19 czerwca do sprawy wróci, stwierdził, że wymaga to jednak ponownego rozważenia i nie upiera się przy swoim stanowisku. W podobnym tonie wypowiadała się większość rozmówców. Miło mi jest poinformować, że nasze argumenty doprowadziły do zmiany decyzji. Starosta Edmund Głombiewski poinformował mnie w piątek, że Zarząd przyjął projekt uchwały o zmianie budżetu na najbliższą sesję, która pozwoli wypłacić dofinansowanie wszystkim trzem samorządom, które o to się ubiegały. To bardzo dobra decyzja, w najbliższą środę Rada Powiatu powinna tą zmianę w budżecie przyjąć. Sesja w środę, 24 czerwca, o godzinie 12.

projekt uchwały – Wicko

projekt uchwały – NWL

projekt uchwały – Cewice

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: